Aktuálně už tak dlouho frčí jako vánoční menu obalovaný kapr/řízek/klobáska s bramborovým salátem, až se zdá, že jsme takhle večeřeli odjakživa. Je to jen zdání! Dříve se jedl kapr zejména v úpravě načerno nebo namodro. A ještě dříve vlastně žádného kapra neznali, neboť ryby byly drahé a mimo rybníkářské oblasti nedostupné. K večeři tak byly nejrůznější kaše a polévky z luštěnin nebo nákypy z hub. U mojí babičky nesmí dodnes chybět na stole houbový kuba a také černá omáčka. Z úcty k její tradici a vlastně z čisté zvědavosti jsem se letos rozhodla udělat svého vlastního kapra na černo. Teď se možná divíte, jak k tomu přišel ten candát. Je to jednoduché. Muže jsem vyslala pro kapra, přinesl candáta. A tak jsme měli candáta.
Na 6 porcí:
- cca 1kg filetů z candáta
- máslo
- 2 menší mrkve
- 1/2 velké bulvy celeru
- 1 kořen petržele
- 1 velká cibule
- 2 lžíce třtinového cukru
- 1/2 citrónu (vnitřek i kůra)
- 2 lžíce jablečného octa
- 4 lžíce červeného vína
- 3/4 l zeleninového vývaru
- 4 lžíce povidel
- 100 gr sušených švestek
- 50 gr plátků mandlí
- 50 gr vlašských ořechů
- 50 gr nasekaných křížal
- cca 2 lžíce nastrouhaného perníku
- 2 hřebíčky, půl lžičky tymiánu, 6 kuliček nového koření, 1 bobkový list, sůl a pepř
1. Kořenovou zeleninu a cibuli nastrouháme na jemno a zvolna opékáme na štědré dávce másla do zlatova (trvá to minimálně půl hodiny). Přidáme pokrájený citrón a cukr, necháme zkaramelizovat a poté přilijeme víno a počkáme, až se odpaří alkohol. Podobně naložíme s octem. Konečně to celé zalijeme vývarem a přidáme veškeré koření i nastrouhanou citrónovou kůru. Necháme chvíli táhnout, přidáme povidla a poté na cca 15 minut vložíme i kusy omytého a osoleného candáta. Vyndáme, dáme stranou a omáčku přepasírujeme.
2. Bokem v trošce vody povaříme švestky, křížaly a ořechy. Přidáme do omáčky, zahustíme ji perníkem a vaříme, dokud nezhoustne. Candáta přesuneme na talíř, přelijeme černou omáčkou a ozdobíme zbylými plátky mandlí. Podáváme s bramborovými šiškami nebo s knedlíkem.
Leave a Reply